Jogi Szabályozás

A jogalkotó jelentősen módosította az épületenergetikai tanúsítás folyamatát és az energetikai tanúsítvány felhasználását, mely változások 2023. november 1-én léptek hatályba és alkalmazandók.

Mely ingatlanokra nem kell energetikai tanúsítványt elkészíteni:

- az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre (a hasznos alapterület az épület hűtött, fűtött szintjeinek összesített alapterülete, mely alapján történi a tanúsítás),

- az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre – azaz nyaralóra,

- a legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre,

- hitéleti célra használt épületre,

- a nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági, logisztikai és ipari épületre és épületrészre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre;

- műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.

Mely ingatlanokra kell energetikai tanúsítványt elkészíteni:

A fentiekben fel nem sorolt épületek\önálló rendeltetési egységekre (lakásokra).

Mikor kell a Hiteles Energetikai Tanúsítványt elkészíttetni:

- új épület építése esetén,

- meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy bérbeadása esetén;

- 500 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén.

Mikor nem kell Hiteles Energetikai Tanúsítványt elkészíttetni:

- a használatba vételi engedélyt (bejelentést) megelőző tulajdon-átruházás esetén,

- ha ugyanabban az ingatlanban résztulajdonnal rendelkező tulajdonos szerez ellenérték fejében további tulajdonrészt,

- a Nemzeti Eszközkezelő Programban részt vevő természetes személyek otthonteremtésének biztosításáról szóló 2018. évi CIII. törvény szerinti Lebonyolító vagyonkezelésében lévő lakóingatlannak a jogosult általi visszavásárlása, valamint a megüresedett lakóingatlan versenyeztetéssel történő értékesítése esetén.

Fel kell-e tüntetni a Hiteles Energetikai Tanúsítvány számát az adás-vételi vagy bérleti szerződésben:

A hatályos jogszabályi előírások alapján már nem kell feltüntetni. Épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása vagy bérbeadása esetén az eladónak vagy a bérbeadónak a szerződés megkötésének napjáig be kell mutatnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a leendő vevőnek vagy bérlőnek, és legkésőbb a birtokbaadás napjáig át kell adnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a vevőnek vagy a bérlőnek.

Fel kell-e tüntetni a Hiteles Energetikai Tanúsítvány számát az ingatlanhirdetésben:

Igen, az épület vagy önálló rendeltetési egység értékesítésre vagy bérbeadásra való kínálásakor a reklámban fel kell tüntetni az épület vagy önálló rendeltetési egység energetikai minőség szerinti besorolását. Aki ezt nem teszi meg az jogszabálysértést követ el, ugyanakkor a jogszabálysértés felderítésére és szankcionálására a jogalkotó nem fogalmazott meg előírást.

Kinek kell a Hiteles Energetikai Tanúsítvány elkészíttetéséről gondoskodni:

Új épület vonatkozásban az építtetőnek, meglévő épület eladásakor\bérbeadásakor az eladónak\bérbeadónak kell gondoskodni a Hiteles Energetikai Tanúsítvány elkészíttetéséről.

Meddig érvényes a Hiteles Energetikai Tanúsítvány:

A Hiteles Energetikai Tanúsítvány a hitelesítéstől számított 5 évig hatályos. A 2023. november 1.-e előtt kiállított Hiteles Energetikai Tanúsítvány 2023. december 31-én hatályát vesztette. Amennyiben a jövőben a tanúsítási módszertan vagy a kategóriába sorolási módszertan megváltozik, a változás előtt (hatálybalépés) kiállított tanúsítvány a változást követő 60 napig lesz felhasználható.

Új épület használatbavétele esetében teljesíteni kell-e a 2023. november 1-én a 9/2023. (V.25.) ÉKM rendelet előírásait:

Abban az esetben, ha az új épület 2023. november 1.-e előtt kapott építési engedélyt vagy került bejelentésre az építési hatósághoz és az épület tervezése a 2023. október 31-én hatályát vesztett 7/2006 (V.24.) TNM rendelet előírásai alapján került megtervezésre, abban az esetben a tanúsítást a 9/2023. (V.25.) ÉKM rendelet szerint kell elvégezni, azonban a használatbavételhez benyújtható a 7/2006 (V.24.) TNM rendelet számítási munkarész is melyet az építésügyi hatóság elfogad. A nem közel nulla követelmény szerint tervezett új építésű épületek használatbavételének vonatkozásában 2024.VI.30.-ig lehet előterjeszteni a kérelmet az építésügyi hatóságnál.

Az Energetikai Tanúsító tud e HET számot adni:

Nem, az energetikai tanúsítvány hitelesítése a Lechner tudásközpont által működtetett Országos Építésügyi Nyilvántartásban történik, mely az erre alkalmas szoftver által előállított fájl feltöltését követően generálódik és tölthető le a Hiteles Energetikai Tanúsítvány.

Mi változott a 2023. november 1-én bekövetkezett jogszabályi változásokkal:

A jogszabályváltozás alapja, hogy a jogalkotó szerint a megrendelő ne csak egy színes fedlapot kapjon kézhez (valamint egy képletekkel teli laikus által nehezen értelmezhető számítási munkarészt), amelyen csak az épület\önálló rendeltetési egység éves egy négyzetméter hasznos alapterületre vonatkoztatott fajlagos energiafelhasználását lássa, hanem azt is, hogy mennyire felel meg a mai kor elvárásának az épület külső falazata, padlózata, födémzete, nyílászárója, és az épületgépészeti rendszerek. A jogszabályváltozással a fenti elemek is besorolásra kerülnek egy ötös skálán és a jogalkotó szerint egy bárki által könnyen értelmezhető Hiteles Energetikai Tanúsítvány kap készhez a megrendelő. A besorolás módszertana is változott. A tanúsított épület\önálló rendeltetési egység továbbra is két betűjel szerinti kategóriába lesz sorolva azonban ezek eltérők is lehetnek. A besorolásnál az első betű az épület összesített jellemzője szerinti besorolást jelent lakó és szálláshely jellegű épületnél a meghatározott referenciához, egyéb épületnél a jogszabály szerint felvett referenciaépület energiafelhasználásához viszonyítva, A második betűjel az épület\önálló rendeltetési egység fajlagos szén-dioxid-kibocsátás szerinti besorolásra vonatkozik.

Változtak-e a határoló és nyílászáró szerkezetek átlagos hőátbocsátási tényezőire vonatkozó követelmények a 2023. november 1-i jogszabályváltozásokkal:

Csak kis mértékű változás történt főleg tizedesjegy elhagyása miatt, pl.: Fa vagy PVC keretszerkezetű homlokzati üvegezett nyílászáró esetében az 1,15 W/m2K érték 1,1 W/m2K értékre változott. Az épülethatároló szerkezetek egy 5 skálán kerülnek besorolásra a jogszabályi előírások alapján (rossz, gyenge, közepes, jó, kiváló).